3D tisk je čím dál tím oblíbenější. 3D tiskárny nabízejí stále nové modely a funkce a i nejzarytější odpůrci moderních technologií se časem nevyhnou kontaktu s něčím, co bylo vytištěno na těchto strojích, které mění obrazy v realitu.
Pokud ale člověk má zájem o to začít tisknout, nemusí to pro něj, jako pro laika, být vůbec snadná cesta. Jak tedy vůbec začít? Co pořídit? Jak se zorientovat v této problematice a získat nějaké základní znalosti? Dnes si o začátcích tiskaření něco povíme.
Co je 3D tisk?
3D tisk je vlastně přetváření virtuálních 3d objektů v trojrozměrné modely. Děje se tak za pomoci filamentů, což jsou vlákna z nejrůznějších materiálů, jež se v 3D tiskárně roztaví a následně se podle modelu, který tiskař zadal do 3D tiskárny, vrství na sebe. Tím vzniká 3D model, který jste si vybrali.
Jak je to s materiály
Materiály se vybírají podle toho, co zrovna potřebujete vytisknout. Jiný materiál budete potřebovat na doplňky do domácnosti a jiný na průmyslový díl, který vám má pomáhat například ve vaší firmě. Na internetu najdete spoustu informací jaký materiál je zrovna na váš projekt ten nejlepší, pro rozsáhlejší povídání o materiálech můžete najet například na Sharplayers.cz, kde jsou všechny dostupné do detailu rozepsány. Většina lidí začíná tisknout s PLA, je nenáročné a vděčné. Nicméně pokud je potřeba vytisknout něco, co vydrží i hrubější zacházení, je dobré například PET-G. Obecně platí, že tyto dva materiály by vám na nějaký čas mohly postačit a vy na nich zvládnete vytisknout leccos, než získáte jistotu při nastavování tisku a odvážíte se na materiály náročnější.
Jakou tiskárnu?
To je čistě na vašem uvážení. Tiskárny nabízí opravdu široké rozhraní co se týče obtížnosti sestavení, ovládání a kvality tisku. Obecně platí, že nemá smysl si do začátku kupovat nejkvalitnější, nejdražší tiskárnu za desetitisíce. Na naučení a osahání si světa 3D tisku bohatě postačí základní tiskárny jako jsou modely BambuLab, Průša MK3S+ nebo MK4. Podívejte se na ně například na Sharplayers.cz, nabízí tam i bazarové zboží, u kterého vám nebude líto, když sem tam něco pokazíte.
U 3D tiskáren existuje jedna velká výhoda. Pokud se něco pokazí, stačí zabrouzdat na internetových eshopech, sehnat náhradní díl a jednoduše ho nahradit. Stejně tak, pokud chcete tiskárnu časem o něco vylepšit. Možnosti jsou zde opravdu velké a to dělá z 3D tiskáren univerzální stroje, které si můžete přizpůsobit k obrazu svému.
Jak na to
Základ už máte. Podle čeho se zorientovat v materiálech víte a pořídili jste si nějakou 3D tiskárnu dle vašich představ. A co teď? Vyberte si co chcete vytisknout. Dejme tomu, že jste četli náš článek o tom, co tisknout v roce 2024 a zaujal vás jeden z uvedených projektů. Jako začátečník rozhodně pohledejte na internetu již hotový 3D model ke stažení. Na stránkách printables.com nebo thingverse.com najdete plno nápadů jak na vámi vybraný projekt, tak na spoustu dalších věcí. Jen opatrně, vstup na tyto stránky ve chvíli, kdy jste 3D tiskem pohlcení, vám způsobí pár bezesných nocí, prázdnou peněženku a spoustu, spoustu dalších plánů do budoucna.
Pokud plánujete vytvářet vlastní návrhy, budete také potřebovat vhodný návrhářský software, například Fusion 360. Ten vám pomůže přenést nápad do systému, vytvořit z něj 3D model a ten následně zadat tiskárně k výrobě například v programu Cura. Není to nic snadného, ale pokud máte v hlavě jasnou představu, mohla by to pro vás být ta přívětivější varianta. Zadaný soubor ve formátu Gcode zkopírujete z počítače na SD kartu, kterou vložíte do tiskárny.
A tiskneme
Po tom, co máte kartu vloženou, než započnete samotný tisk, je třeba zavést filament a tiskárnu nastavit. Nastavit musíte například teplotu podle použitého materiálu, nebo rychlost tisku. Každý výrobce dává k tiskárně dostatečně podrobný návod, který vám poradí jak tiskárnu k tisku připravit. Od sestavení všech dílů, až po výměnu trysek.
Trysky jsou trochu kapitola sama o sobě. Je to malinká součástka, která je umístěna na hotendu a tiskne se skrz ní filament na tiskovou podložku. K dispozici jsou nejrůznější průměry a materiály. Za univerzální platí průměr 0,4, který by měl zvládnout většinu výtisků, při hloubějším pohledu už je ta problematika ovšem trochu složitější. Trysku orientujte podle projektu, na který se chystáte a jak ho máte připravený v PC programu. V zásadě jde o to, kolik filamentu a jak rychle je vytlačován. Maximální hodnoty výšky vrstvy by zpravidla neměly překročit 80% průměru trysky. Například tryska 0,4 mm má doporučenou maximální výšku vrstvy 0,32 mm. Pokud chcete vědět, jakou maximální a minimální výšku vrstvy můžete pomocí trysky tisknout, řiďte se následujícím pravidlem:
⇒ Maximální výška vrstvy = 0,75 * průměr trysky⇒ Minimální výška vrstvy = 0,25 * průměr trysky |